AKCE: Chodby

Jestli občas odtrhnete oči od těch svítících placek, tak jste určitě při toulkách po škole potkali plakáty hlásající příchod nové éry, doby chodbové. Do tohoto bezesporu zajímavého projektu se nedávno pustila Ing. arch. Tereza Pohanová. Postupná modernizace komunikačních prostor by podpořila jejich víceúčelnost a zařídila, aby se nemuselo vyhlašovat celoškolní pátrání po ztracených novopečených architektech, co zabočili o dveře dřív. Za naši redakci má projekt plnou podporu, jak to vidíte vy?

Řez schodištěm u horní studovny, předběžný návrh. Vlevo prostor pro piktogramy a další grafiku osvětlený LED páskem

V současnosti se sbírají nápady, malůvky a obrázky, kterými by se oživila zeď naproti horní studovně (viz obrýzek výše). Se svými geniálními náměty můžete zajít přímo za paní profesorkou… A netvrďte nám, že si o hodinách nečmáráte. Pro inspiraci jsme přiložili několik návrhů.

Byl projekt úpravy chodeb spontánní akce, nebo jste o jeho realizaci uvažovala dříve?

Ing. arch. Tereza Pohanová: Před mým nástupem na tuto školu se prý o vylepšení prostorů chodeb uvažovalo. Projekty od žáků vznikaly při hodinách AJ a KAM, ale bohužel nebyly dotaženy do fáze zrealizování. Věci okolo sebe vidím spíše v kritickém světle a chválou raději šetřím – bohužel s tím nemohu nic dělat. První mé dojmy z budovy byly samozřejmě spíše negativní, ale na druhé straně vnímám, že tu máme skvělou možnost to napravit, zlepšit, zmodernizovat, potenciál tu je…Takže ano, o realizaci uvažuji dlouho, teď spíš nastal od vedení správný impuls k provedení akce!

Jakou představu máte s projektem spojenou?

Tereza Pohanová: Utopie by byla „škola, do které chodí žáci rádi“, takže to řeknu jinak „PROSTORY, kam chodí žáci (a učitelé) rádi. Které budou příjemné, moderní, útulné, inspirující, funkční, přehledné. Kde trávíme mnoho času a chceme se tam cítit dobře.“ Že se na něm budou podílet učitelé i žáci, protože je to naše škola (ne moje, vedení nebo magistrátu).

V jakém časovém horizontu se projekt pohybuje?

Tereza Pohanová: Doufám, že s první realizací u studovny začneme co nejdříve a vše pak poběží postupně etapa po etapě, dle finančních možností. Nečekejme, že do roka a do dne budeme mít hotovo, ale ani nechci, aby to byl takový nekonečný příběh. Myslím, že časový horizont pět let by mohl stačit na chodby a schodiště. Ale škola je veliká a ruku na srdce – dobře vím, že i učebny mají své rezervy. Takže kdo ví?

Text: Tomáš Bajer [3.D]
Děkujeme za poskytnutí podkladů a rozhovoru
Ing. arch. Bc. Tereze Pohanové

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *