Lykke

Bystří cestovatelé, či světaznalí lidé, zkrátka ti, co mají povědomí o chladném severu jistě zaznamenali nového člena rodiny skandinávských životních stylů. Představili jsme si dánský fenomén – HYGGE jako „klíč ke štěstí“ i švédského příbuzného – LAGOM překládaný jako „tak akorát“. Pojďme si však představit řekněme nový koncept šťastného života – LYKKE, který se zrodil kde jinde, než v Dánsku, v zemi s nejšťastnějšími lidmi naší planety.

Co je to LYKKE?

Benjamínek skandinávských stylů, Lykke, je dánské slovo pro „štěstí“. Lykke nám dává určitý návod k cestě za štěstím, abychom mohli prožívat stejné štěstí jako nám vzdálení Dánové třeba v Praze. Na rozdíl od Hygge, které se zabývalo spíše materialistickou stránkou, která však nemusela udělat lidi šťastnými, rozhodně ale vykouzlila úsměv všem obchodníkům se svíčkami, dekami či ponožkami. Lykke se nebojí jít více do hloubky těchto idejí a opírá se o příběhy lidí ze všech koutů světa. Jedná se o jednoduchý přístup k harmonickému soužití s okolím a vyváženosti mezi profesí, volným časem a přírodou.

Tipy k cestě za štěstím „LYKKE“

Pro české prostředí je poměrně málo uskutečnitelné žít život, podle trendů přicházejících ze severní Evropy, ať již kvůli odlišné kultuře či jinému pohledu Středoevropanů na způsob života. Tím se nám ovšem nezavírají pomyslné brány, abychom mohli uplatňovat některé pilíře těchto stylů. Lykke se věnuje dohromady šesti faktorům ovlivňující naši společnost po stránce štěstí a harmonie. Základním kamenem Dánů k cestě za štěstím je pospolitost a smysl pro společenství, déle peníze, zdraví, svoboda, důvěra a laskavost.

POSPOLITOST

Hlavním bodem a základním kamenem Lykke je nepochybně čas strávený společně s lidmi, které známe velmi dobře či méně. Dnešní moderní doba, tento pilíř staví na pozici druhou, tedy pozici hned po práci a s tím spojené vydělávání peněz. Pracovat ano, ale znát hranice. Udržování vztahů s přáteli, rodinou, či sousedy je jednoznačně hlavním klíčem ke štěstí. Vždyť nejšťastnější lidé mají někoho, na koho se mohou bez váhání spolehnout a vždy jim poskytnou záchrannou síť. Zpomalte a žijte společně – vídejte se, bavte se, stolujte spolu. Dánové však svou idejí šli ještě hlouběji s přesvědčením „všechno je všech“, což pro český národ, poznamenaný totalitním režimem, může působit rozpačitě. Jedná se však o sdílení běžných věcí jako nářadí, společné zahrady nebo záhony, ale i méně obvyklé komunitní kuchyně.

PENÍZE

Kdyby mělo štěstí a peníze vyjádřit svůj vztah na Facebooku, popsaly by jej: „Je to komplikované“. Lze říct, že mezi penězi a štěstím určitá souvislost je a přísloví „štěstí si za peníze nekoupíš“ není zcela pravdomluvné. Jednoduše řečeno, lidé v bohatších zemích jsou šťastnější, protože fakt být bez peněz často způsobuje pocit neštěstí. Zlepšování životních podmínek ve zchudlých zemích přispívá k šťastnějším obyvatelům a je to cesta, která dává smysl. V tomto pilíři lze uplatnit zásady Lagom, tedy pořizovat si jen ty věci, které skutečně potřebujeme a investovat například do zážitků podporující pospolitost.

ZDRAVÍ

„Hodně zdraví“ snad nejčastějším přáním napříč kulturami, ale právě to nám dává možnosti usilovat o štěstí. Důležité je o sebe pečovat jak psychicky, tak fyzicky. To ovšem neznamená být připoután ke stroji v posilovně. Jde to i jednodušeji ve stylu Dánů. Skvělou cestou je jízda na kole, chodit pěšky, trávit co nejvíce času venku a jíst vyváženě. Nezapomeňte, že ve zdravém těle, zdravý duch.

SVOBODA

Lykke uplatňuje filozofii v řízení života vlastním směrem. Uvědomte si své přednosti, naučte se pracovat s časem a efektivně jej organizovat, zkrátka nastavte si vlastní pravidla. Jedná se o svobodu vytvářející rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

DŮVĚRA

Pro Čechy velmi obtížný a složitý bod naučit se důvěřovat. Známé přísloví „důvěřuj, ale prověřuj“ vzbuzuje v české povaze určitou nedůvěru k neznámému. Dánové jsou ovšem zcela jiné povahy, když důvěřují a mohou se spolehnout na druhé, méně se trápí s jsou šťastnější. Možným počátkem je empatie vytvářející přátelštější prostředí.

LASKAVOST

Činy jsou důležitější než slova. Neváhejte proto s čímkoliv pomoci ostatním. Skvělým začátkem jsou dobrovolnické akce.

Matěj Trojan [4.D]

Zdroje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *