Stavba roku 2019

Mateřská škola Nová Ruda ve
Vratislavicích nad Nisou

Z exteriéru umělohmotná přerostlá bedna, v interiéru úplný opak. Mateřská školka pracuje celkem originálně s konceptem dvouvrstvé fasády, která má sloužit jako bezpečná bariéra mezi vnitřním a vnějším světem. Je vynesena na ocelové konstrukci s pochozími rošty. Uvnitř školka nabízí moderní prosvětlené prostory s možností vstupu do chráněného vnitřního atria.

Corso pod Lipami v Řevnici

Snili jste o bydlení v rozmarné Otýlii? Autoři pěti různorodých vil si pojem „genius loci“ vzali k srdci. Moderní vily umístili do blízkého spojení s přírodou, tradicí a příměstským životem. Každé budově dali svou originalitu v podobě tvarové, dispoziční i barevné odlišnosti a pokřtili ji vlastním jménem. Vytvořili 44 moderních bytů od 1+kk po 4+kk včetně mezonetových variant s terasami. V přízemních patrech jsou vyhrazeny nebytové prostory pro restauraci, kosmetiku, bar, coworking či potraviny.

Resort svatá Kateřina v Počátcích

Uprostřed hustých lesů, mezi mechem a kapradím vyrostl pavilon ayurvédské medicíny. Pavilon je od základu po střechu stavěn podle filozofických přesvědčení, takže ve všem najdete určitou symboliku. Je to vidět na netypické základové konstrukci, kterou tvoří 89 hrubě opracovaných kamenů, které drží celý objekt nad zemí. Kostru budovy tvoří masivní dřevěný skelet s křížovými sloupy. Při pohledu na půdorys najdete otevřenou galerii po obvodu a dva centrální prostory – atrium a sál s bazénem. Architekti celou budovu zabalili do pruhů textilní drapérie a završili tak snahu vytvořit místo pro odpočinek a meditaci.

Polyfunkční dům DRN V Praze

Uprostřed baroka vyklíčil kousek moderny – městský polyfunkční dům DRN s dvorem, obchody, restauracemi a kancelářemi. I přes svůj organický tvar respektuje uliční čáru i výšku okolní zástavby díky ustupujícím podlažím. Celý objekt prostupuje spojení starého a nového – v probarvených železobetonových stěnách najdete kousky cihel a trámů, místo ploché střechy byl zrekonstruován původní barokní krov a byly odkryty a zrestaurovány gotické sklepy, klenby, nástěnné malby i původní dřevěný trámový strop. Za pozornost také stojí střešní terasa se zahradou nebo lemované balkony se zelení doplněné výtvarnou mříží.
Šestým vítězem je ústřední čistírna odpadních vod. Jde tam ale čistě o technologické záležitosti, ne příliš o architekturu. Takže jestli nám to odpustíte, tohohle vítěze jsme prostě vynechali.

HASIČSKÝ POLIGON

Stavba roku 2019

Velkým Poříčím na Náchodsku se prohnalo TSUNAMI. Nikoliv však ničivá vlna, ale architektonický ateliér, který zde navrhl výcvikový polygon, jenž má co nejlépe připravit nejen hasiče, policisty a záchranáře na reálné situace.

Inspirace

Ve střední Evropě bychom podobnou stavbu hledali marně. Museli bychom se vydat do francouzského Grenoblu, kde má firma Petzl již dlouhou dobu testovací a vzdělávací centrum s polygonem, které posloužilo jako velká inspirace pro vznik tohoto výcvikového polygonu pro hasiče ve Velkém Poříčí. Ve spolupráci hasičů a architektonického ateliéru TSUNAMI začala vznikat představa o vylepšené verzi francouzského vzoru, která se v roce 2018 začala přesouvat z papíru do reality. O rok později byla stavba dokončena a krátce na to se stala jednou ze šesti Staveb roku 2019.

Konstrukční řešení

Dravá červená barva obvodového pláště dává jasně najevo, pro koho je objekt určený. Dispozičně se dá Výcvikový objekt členit na dva menší celky: horizontální halu a vertikální halu. Oba dva celky jsou postaveny ze železobetonového prefabrikátu. Horizontální hala s rozměry 25,5 x 15,1 a výškou 8,5 metrů zaujme hlavně cvičnou střechou, obsahující několik variant střešních materiálů. Vertikální hala s rozměry 15,9 x 18,1 x 21,2 metrů zaujme hlavně ostře řezanou plochou z pohledového betonu, sloužící pro venkovní výcvikovou lezeckou stěnu.

Co všechno najdete uvnitř

Dohromady tvoří haly jeden funkční celek. Objekt byl navržen tak, aby co možno nejvíce ploch sloužilo pro výcvikové aktivity, zahrnující například: pádovou věž, příčníkový a potrubní labyrint, speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách. Nachází se zde i cvičná studniční šachta nebo polygony stísněných prostor. Jedná se o imitace stavebních součástí, kanalizace, ale i stísněných přírodních prostor, připomínajících například jeskyně, které se dají bezpečně zaplavit. Celý prostor je pod kamerovým systémem, zvyšující bezpečnost během výcviku. Dalším jedinečným prvkem polygonu je systém příček, které dohromady tvoří labyrint. Ten je možné podle požadavků horizontálně i vertikálně přeskupit


Zdroje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *