700 tisíc… A dům stojí za odpoledne? :: M.A.DI house

Ano, přesně to je skládací mini dům zvaný M.A.DI (zkratka z italského slovního spojení „modulo abitativo dispiegabile”, což v překladu znamená rozkládací obytný modul). Tento chytrý dům je dílem architekta Renata Vida a je navržen tak, aby se mohl snadno rozložit i složit.
Díky tomu by mohl najít využití například v olympijských vesnicích či při pomoci v zemi zasažené globální katastrofou.

Výstavba

M.A.DI. nepotřebuje obvyklé betonové základy, stačí jen rovná plocha. Je vyroben jako jeden celek, takže po zakoupení dorazí v přepravním kontejneru. Dělníci ho jen pomocí jeřábu rozloží a zafixují. Následně ho ukotví k zemi a doplní nezbytnosti jako schodiště do druhého podlaží, střešní krytinu, okna, dveře a vnitřní vybavení. Celý proces se vejde do 6 hodin a dům je obyvatelný do dvou dnů.

Podoba

Dům lze zakoupit v několika variantách o podlahové ploše od 27 m² do 84 m². Dokáže pojmout i čtyřčlennou rodinu a nabídnout luxus a komfort v podobě sauny, terasy či lodžie.

Ekologie

M.A.DI je zároveň navržen tak, aby výrazně nepoškozoval původní terén. Pokud je objekt nutné ukotvit k terénu, nabízí se inovativní šroubový základ. Ten lze při další manipulaci lehce vyvrtat ze země, díky tomu zůstane pozemek bez větších stop po domu.

Samuel Říha [2.D]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *