Úvodem
Hradec Králové patří mezi urbanisticky nejlépe řešená města u nás. Tvorby regulačního plánu se kolem dvacátých let ujal nám dobře známý Josef Gočár. Jako u všech staveb i zde využil své geniality a vytvořil podklady pro skvěle fungující město také nazývané jako „salon republiky“. A jak už to u Gočárových projektů bývá, tak jako studenti této školy bychom měli i Hradec alespoň jednou navštívit. Pojďme si tedy ukázat významná místa, na které při návštěvě nesmíme zapomenout.
Gymnázium J. K. Tyla
Tylovo nábřeží
Počátky českého konstruktivismu
Gočárova hra s hmotou zde vytvořila působivý kontrast mezi režným zdivem a cementovými omítkami. Vyváženou architektonickou kompozici obohacuje také monumentální třípatrové průčelí.
Gočárovo schodiště
Komenského ulice až Velké náměstí
Namísto zbořené vodárenské věže, vstupní brána k Jižním terasám, jedna ze scén divadelního festivalu
Zdánlivě obyčejná stavba se stala nedílnou součástí místního života. Kromě romantických procházek se zde ke konci sezóny odehrává část divadelního festivalu. Kvůli tvaru
pouličního osvětlení se prostoru schodiště říká, U tří tupláků”.
Ambrožův sbor církve československé husitské
Ambrožova ulice
Funkcionalismus
Gočár stál před nelehkým úkolem. Vytvořit církevní stavbu na trojúhelníkové parcele. Díky tomu jsme získali úchvatnou symetrickou stavbu, která připomíná loď. Inspiroval se snad Gočár Neomovou archou?
Masarykovo náměstí
Mezi bloky domů, mimo dopravní ruch
Pěší zóna, prostor pro relaxaci, pietní místo (díky soše T.G.M.)
Náměstí, mezi domy” je známé pro netypický trojúhelníkový tvar. Na severozápadní straně ho charakterizuje fasáda budov v typickém Gočárově stylu. Před tento výrazný prvek byla v roce 1926 umístěna socha T.G.M.