Kam na výlet? :: Do Hradce!

Úvodem

Hradec Králové patří mezi urbanisticky nejlépe řešená města u nás. Tvorby regulačního plánu se kolem dvacátých let ujal nám dobře známý Josef Gočár. Jako u všech staveb i zde využil své geniality a vytvořil podklady pro skvěle fungující město také nazývané jako „salon republiky“. A jak už to u Gočárových projektů bývá, tak jako studenti této školy bychom měli i Hradec alespoň jednou navštívit. Pojďme si tedy ukázat významná místa, na které při návštěvě nesmíme zapomenout.

Gymnázium J. K. Tyla

Tylovo nábřeží

Počátky českého konstruktivismu

Gočárova hra s hmotou zde vytvořila působivý kontrast mezi režným zdivem a cementovými omítkami. Vyváženou architektonickou kompozici obohacuje také monumentální třípatrové průčelí.

Gočárovo schodiště

Komenského ulice až Velké náměstí

Namísto zbořené vodárenské věže, vstupní brána k Jižním terasám, jedna ze scén divadelního festivalu

Zdánlivě obyčejná stavba se stala nedílnou součástí místního života. Kromě romantických procházek se zde ke konci sezóny odehrává část divadelního festivalu. Kvůli tvaru

pouličního osvětlení se prostoru schodiště říká, U tří tupláků”.

Ambrožův sbor církve československé husitské

Ambrožova ulice

Funkcionalismus

Gočár stál před nelehkým úkolem. Vytvořit církevní stavbu na trojúhelníkové parcele. Díky tomu jsme získali úchvatnou symetrickou stavbu, která připomíná loď. Inspiroval se snad Gočár Neomovou archou?

Masarykovo náměstí

Mezi bloky domů, mimo dopravní ruch

Pěší zóna, prostor pro relaxaci, pietní místo (díky soše T.G.M.)

Náměstí, mezi domy” je známé pro netypický trojúhelníkový tvar. Na severozápadní straně ho charakterizuje fasáda budov v typickém Gočárově stylu. Před tento výrazný prvek byla v roce 1926 umístěna socha T.G.M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *