Expedice :: Stěnami školy

KDO: Skupina neorganizovaných zločinců AMATÉRŮ
CO: Dveře do Narnie
JAK: Vlastně jakkoliv

Jako kmenovou učebnu už druhým rokem okupujeme jednu z rohových učeben školy. Kromě zazděných oken, špatně izolovaného podhledu není na naší třídě nic zvláštního. I když počkat. Mám takové tušení, že máme o dveře navíc. Krom běžných dveří na chodbu jsou ve stejné štěně druhé. Zamčené. Bez kliky. Po ne příliš důkladném zkoumání jsme verdiktovali, že to býval přímý průchod na schodiště. A dnes je zamčený a zazděný. Toť vše, tečka.

Jednou, když jsem čekal na chodbě kvůli bezesporu důležité zámince, jsem se zahleděl do evakuačního plánu. Půdorys celého podlaží. Hned jsme si padli do oka. V křivkách jsem mu vyčetl, že jsme se mýlili. Nebyla tam zeď. Byl tam nějaký prostor. Museli jsme tam.
Po několika chabých pokusech o vysazení dveří pomocí dílů z rozmlácené židle snaha opadla. Až jsem se jednoho dne objevil já s tou bezesporu nejprofesionálnější sadou šperháků z eBaye za pár floků.

Slunce už pomalu zapadalo za obzor a zkušený tým se vloupal do třídy. Což nebylo nic těžkého, jelikož jsme měli klíče. Teď byly na řadě ty druhé dveře. Po pár minutách naprosto amatérského snažení podlehla stará FAB vložka svému osudu. Naprosto oproti očekávání raking s levnými planžetami zabral. Stavítka se zarovnala, zámek se pootočil. Vnitřní pojistka odjištěna. “Cvak”. Zámek byl mimo.

Ještě jednou pro zobáček u kliky. Stavítka se rozestavěla po shaerline. Ale ouha. Zámek byl trochu zadrhnutý a pokus o otočení vnitřního válce neuspěl. Přišel na řadu náhodný a tudíž nepasující klíč jako páčidlo. Pokus skončil, mno, ohnutým klíčem. Pravý čas pro spolupachatele, který se během chvíle objevil ve dveřích se šroubovákem, úsměv od ucha k uchu. Trochu preciznosti a ozval se libozvučný zvuk. Dveře se pomalu pootevřely.

Před našimi zraky se objevila temná široká nudle. Jakože místnost, šachta, rozumíte? Vysoká přes patro a půl a široká přes celý prostor schodiště. Na “zemi” hromada prachu a věci, které si netroufám popisovat. Těžko říct, jak a kam by dopadl nešťastník, který by tam šlápl. Nalevo se táhly vodovodní trubky, napravo svítivě modrá vzduchotechnika, vedle které byl opřený žebřík. A to zatraceně vysoký.

Takže pokud chcete verglovat s vodou, házet petardy do klimatizace, nebo zaťukat o patro výš na dveře a někoho tak solidně vylekat, je tohle skvělé místo pro vás. A samozřejmě z toho můžete udělat sklad mrtvol, nebo tak.

Trochu bych vytknul vlnící se ložnou spáru mezi tvarovkami, nebo dotěsnění uražených rohů pomocí kýblu malty, ale i tak to byl naprosto úchvatný pohled.
Uslyšeli jsme hluk na schodišti. Tiše jsme zavřeli a zajistili dveře. Pak jsme se v tichosti vykradli z budovy.
Je libo drobný tip na konec? Schodiště A, mezipodesta (přízemí/1.patro), okno úplně nalevo. Už vidíte?

Raking

Celkem rychlý a nedestruktivní způsob, jak otevřít stavítkový zámek bez klíče. Potřebujete napínák (proužek oceli ohnutoý do L) kterým tlačíte na válec ve směru otáčení. A především hada (planžetu s vlnitými či ostrými výstupky), kterou pohybujete po stavítkách. Časem dojde k jejich vhodnému rozložení po shaerline a válcem bude tak možné otočit.

Tomáš Bajer [2.D]

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *