Klíč ke štěstí :: Hygge

Zajímáte se o Skandinávii? O tamější způsob života? Zamysleli jste se někdy nad tím, jak být šťastný a co pro to dělat? Pojďme si představit ryze dánský fenomén HYGGE [hige], protože právě toto magické dánské slovíčko v sobě ukrývá návod, jak být šťastný každý den.

Co je to HYGGE?

Zkuste si představit klidný den, bez stresu, popíjení horkých nápojů a čtení knížky u plápolajícího ohně v krbu. Ano, to vše je „hygge“. Toto slovíčko nelze vyjádřit pár slovy, musí se zkrátka prožít, protože každý vidí hygge trochu jinak. Vzdáleně se dá popsat jako „útulnost na duši“, či jako „nic neřeš a nech čas plynout“. Slovo hygge je v dánštině jedno z nejvíce používaných slov vůbec, lze jím vyjádřit jak podstatné jméno, přídavné jméno, tak i sloveso. Hygge se dá považovat za životní styl, způsob šťastného přežití dlouhé studené zimy, všudypřítomného šera, nekonečného deště, jelikož v Dánsku proprší téměř 179 dní v roce. Je to takové vědomé prožívání štěstí.

Tipy, jak být „hygge“

Svíčky

První věc, která se Dánovi vybaví při slově hygge, jsou svíčky. Je to neodmyslitelná součást jejich života – pálení svíček. Dánové svíčky zapalují opravdu všude, dokonce i ve třídách. Jsou největšími spotřebiteli v Evropě, jelikož si třetina Dánů každý den zapálí více než pět svíček, někteří i více než pět najednou.

Lampy

Osvětlení se vybírá velmi, ale opravdu velmi pečlivě. Hodně se dbá na strategické rozmístění v domě. Dá se říci, že Dánové jsou světlem posedlí, jelikož téměř celý rok mají za okny tmu, a proto světlo vybírají obzvlášť rozvážně. Místo stropního osvětlení upřednostní lampičky o teplotě ideálně 1800 kelvinů – teplota západu slunce, plamenů hořícího dřeva a svíček (platí pravidlo čím vyšší teplota světelného zdroje, tím více hygge).

Potěšení

Dánské jídlo v hygge podání je velmi chutné, jednoduché a poměrně vydatné. Dánové dbají na kvalitu potravin a přírodní bio produkty. Pokud je něco označeno jako „hyggeligt“, tak je to absolutní vrchol hygge.
Proto sladkosti, zejména dorty, káva nebo horká čokoláda jsou též hyggelige. Dánové se sladkému v žádném případě nevyhýbají, což je vidět na jejich roční spotřebě, která činní téměř 8,2 kilogramu sladkostí na osobu, což je dvojnásobek evropského průměru a patří tak k „nejsladším“ zemím světa.
Mezi hygge nápoje patří horká čokoláda, čaj či svařené víno, avšak mezi nejoblíbenější patří káva. Není divu, že pro symbiózu mezi kávou a hygge existuje i slovo – kaffehygge.

Společnost

Rodina, přátelé či kolegové patří mezi hlavní pilíře hygge. Samozřejmě lze provozovat hygge i o samotě, avšak sociální vztahy jsou pro lidské štěstí klíčové. Dánové upřednostňují menší okruhy přátel, 3 až 4 lidé jsou podle nich ideální. Buďte s přáteli, kdykoliv budete mít čas a chuť, odpojte se od mobilů a bavte se, zkrátka buďte přítomni. Jednoduše být spolu, být hygge.

Domov

Dánové nejvíce zažívají hygge právě doma, proto vstoupit do dánských domovů znamená vejít do perfektně sladěných interiérů jako v magazínech o bydlení. I pro domácí hygge existuje slovíčko – hjemmehygge. Dánové investují spoustu peněz a úsilí, aby vytvořili svůj domov co nejvíce hyggelig.

Neodmyslitelnou věcí, která by měla být součástí domu, je hyggekrog, tedy kout či místečko plné dek, kožešin a polštářů, kde si člověk nejlépe vychutná hygge chvilku například s hrnkem kávy a knihou. Je to místo, kde se cítíme v bezpečí, kde máme určitý přehled. Zkrátka se zde cítíme pohodlně a uvolněně.
Velmi oblíbenými jsou krby, téměř 30 % Dánů krb vlastní a těší se pohledem na plápolající oheň. Krby se dají jednoznačně označit za hyggelig, jelikož je to místo spojované s odpočinkem a kouzlem domova. S ohněm souvisí i lampy a svíčky, dá se říci, že pokud nejsou svíčky, není hygge.

Dřevo je nezbytnou součástí hygge interiérů. Dřevěný nábytek, hračky, podlahy, každý kus přírody, kterou si donesete do svých obydlí, je tím pravým hygge.
Police plná pečlivě vyskládaných knih nebo oblíbená keramika vytvoří správnou atmosféru útulna. Není důležitý jen vzhled věcí, ale i to, jak jsou tyto věci příjemné na dotek.
V Dánskou jsou velkou vášní bazary a zejména pak úlovky z nich, které vám pomohou vytvořit útulný domov se skrytou minulostí.
Hygge se dá vnímat všemi smysly, ale hlavně se musí cítit. Hygge lze vysvětlit jako umění žít přítomností a plně si ji vychutnat.

Matěj Trojan [2.D]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *