Stavte z kontejnerů!

Nebaví vás řešit modul?

Stavte z kontejnerů!

 

Zdroj: euro-cont.com

Co to vůbec je kontejnerový dům?

Je to dům, na jehož stavbu byly použity lodní přepravní kontejnery. Některé lodní kontejnery jsou totiž použity pouze na jednu plavbu, tudíž se jejich použitím ve stavebnictví recyklují přírodní zdroje. Na světě jich je přitom 17 milionů, z čehož se asi jen 5 milionů aktivně používá k přepravě.

Kdyby se všechny lodní kontejnery postavily za sebe do řady, tak by objaly naši planetu dvakrát dokola.

Na počátku byl kontejner…

Kdo byl otcem myšlenky o využití vyřazených kontejnerů ke stavbě domu? První zmínka o využití kontejneru pro stavby se objevila v roce 1962, kdy Christopher Betjeman použil kontejner jako výstavní stánek na veletrhu.
V 70. letech napsal britský student Nicholas Lancey závěrečnou práci o využití kontejnerů jako obytných budov a poté jich za svou kariéru několik navrhl.
V roce 1987 si nechal Phillip Clark zapsat patent „Metody využití jednoho nebo více ocelových přepravních kontejnerů jako obytných budov.“ Tvrdí, že se jedná o perfektní modulární stavební materiál, šetřící finanční prostředky i životní prostředí.

Americká armáda během války v Perském zálivu využívala kontejnery jako improvizované přístřešky a budovy, protože byly snadno postaveny a rychle opevněny pytli s pískem.

Zdroj: woohome.com

Výhodné použití
A proč zrovna kontejner

Jejich použití ve stavebnictví je přitom velmi výhodné. Náklady na postavení kontejnerového domu vašich snů včetně zařízení jsou asi o 25% nižší než u zděných domů. Samotný kontejner se dá pořídit už za 30 000 Kč.
Po kvalitním zaizolování takovýto dům vydrží bez problémů i 60 let. Lodní kontejnery jsou totiž robustní a navrženy tak, aby vydržely hurikán 5. třídy, zemětřesení i požár. Na rozbouřeném moři zvládají zatížení v devíti patrech nad sebou a to ještě plně naložené.
Nejen že se dají různě kombinovat, pootáčet, posunovat, ale dají se i postavit na výšku. Lze bez nadsázky říct, že je to takové lego pro dospělé. Díky tomu nejste omezeni pouze obdélníkem a může tak vzniknout luxusní několikapatrový rodinný dům. A nejen to. Z lodních kontejnerů se dá postavit třeba i ubytovna či studentské koleje, farma, chata, bazén, stánek na zmrzlinu nebo kanceláře.

Každý kontejner má své „rodné číslo“. BIC kód ve formátu [XXX-U-123456-1], kde první tři písmena označují majitele kontejneru, další písmeno označuje typ kontejneru (U- nákladní kontejner, Z- podvozky a přívěsy atd.) následován šestimístnou číslicí. Díky tomuto označení lze dohledat přesnou historii každého kontejneru.

Zdroj: bydletcesky.cz

Stavařský pohled

Celý projekt se dá zrealizovat i za 6 měsíců od zahájení prací až do nastěhování. V podstatě celou stavbu zvládnete sami, kromě transportu.
Nejdůležitější částí stavby je izolace, protože podcenit ji může znamenat vymrznutou domácnost a v létě zase přehřátou. Další komplikací je, že pokud dům nezaizolujete pořádně, může se jeho životnost zkrátit i o 30 let. Vlhkost vysrážená na kovových stěnách je mnohem ničivější než u tradičně používaných materiálů.
S „fasádou“ se dá experimentovat. Plech můžete nechat viditelný, nebo jej omítnout a dosáhnout tak iluze zděné stěny.
Lodní kontejnery mají jednovrstvé stěny z trapézového (vlnitého) plechu, který se dá bezvadně využít pro zelenou střechu. Spolu se suchými toaletami a solárními panely lze takto postavit zcela nezávislý útulný dům.
Takže pokud jste nadšenci do post-apokalyptického světa (kdo by neměl rád Fallout), tak je tohle pro vás ideální nemovitost.

Zdroj náhledového obrázku (vlevo): shippingcontainerideas.com

Alena Wichterlová [3.F]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *