„Tak akorát“ – Lagom – životní styl

Životní styl

„Tak akorát“ – Lagom

 

Někteří z nás již znají dánský fenomén HYGGE jako klíč ke štěstí, který je plný klidu, popíjení oblíbeného horkého nápoje s knížkou v ruce, zachumlání a vychutnávání si tu pravou hygge chvilku u plápolajícího ohně. Pojďme si však představit zcela nový, HYGGE blízký, švédský styl LAGOM, patřící do rodiny skandinávských životních stylů.

Co je to lagom?

Životní styl lagom je hluboce zakořeněný ve švédské kultuře již od dob Vikingů, a to jako odvozenina od „laget om“ – něco pro celou skupinu, zkrátka každý dostane přiměřeně tak, aby se dostalo na každého. Lagom překládáme jako všeho s mírou, ani moc, ani málo, nebo z angličtiny just enough – tak akorát.

Jak žít Lagom?

Zcela jistě i vy v mnoha případech uplatňujete styl lagom, avšak je vhodné se zamyslet, kde a jak tento princip vneseme, aby vám dával smysl. Lagom lze popsat pár slovy – praktický, přírodní, decentní a přirozený, tyto vlastnosti se odráží jak v bydlení, práci, volném čase, tak v životě a ve vztazích.
Každá věc by měla mít svůj účel, měla by být maximálně využívána a především je třeba myslet na životní prostředí. Proto je nejčastějším a hojně využívaným materiálem dřevo, přírodní bavlna nebo bambus. Přírodními materiály jsou zahrnovány všechny skandinávské styly, jako třeba v minulém čísle zmíněné hygge. Interiéry jsou zařízené velmi jednoduše, především efektivně a jsou používány neutrální, tlumené barvy vytvářející pohodovou atmosféru. Jsou kombinované s výraznějšími barvami doplňků, kterým dopřejeme kolem sebe prostor k dýchání. Opět platí pravidlo, že nové věci nejsou vždy lepší, a tak starožitné věci jsou vítány.

Švédové si užívají krásnou přírodu, která je všude kolem. Každý Švéd má své Smultronställe („místo, kde rostou divoké jahody“), což je vámi objevené místo, které máte rádi, chráníte jej a navracíte se tam za odpočinkem

Obyvatelé Švédska mají na prvním místě rodinu a domov, poté až práci. Zaměstnanci se snaží hned po skončení pracovní doby jet domů, aby mohli strávit cenný čas s rodinou a přáteli, popřípadě se věnovat svým zájmům. To je důvod, proč Švédové pracují velmi pilně, soustředěně a efektivně tak, aby nemuseli pracovat přesčas. Důležité je si zároveň dávat pauzu, zde využijeme švédského termínu fika, neboli přestávka na kávu a občerstvení s přáteli, abyste nabyli energii a lépe se soustředili. Občas se dostanete do stavu, kdy máte tendenci nic nezačínat, dokud si nevypijete šálek kávy – švédsky procaffeinating.

Můžeš být lagomer i ty?

Lagomer je člověk, který je výrazně ovlivňován životním stylem lagom. Jedná se o nepříliš upovídaného introverta, který je velmi trpělivý, klidný, intenzivně se ohlíží na přírodu a pečlivě se o ni stará. Recyklace, obnovitelné zdroje, omezení plýtvání a myšlení na ostatní jsou velmi důležité pilíře každého lagomera. Zkrátka lagomer žije tak akorát.

Zdroj fotografie

Trojan Matěj [3.D]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *