Rekonstrukce Národního muzea

Národní muzeum je nejvýznamnější české muzeum založené 1818. Najdete v něm vše od biologie přes historii až po umění. Nyní nám jeho část prochází velkou rekonstrukcí.

8. 7. 2011

Z důvodu rekonstrukce došlo k plánovanému uzavření bran návštěvníkům do staré budovy Národního muzea. Budova nebyla nikdy tak moc rekonstruována od doby výstavby. Vždy prošla jen opravami určitých úseků. Ale zase musíme být rádi, že nám tato budova přežila obě světové války.

7. 11. 2011

Se dokončilo stěhování veškerých exponátů do depozitáře, nebo do nové budovy muzea. Největší problém pro stěhovací firmu byl asi mamut, který je 4 metry vysoký a váží 400 kg. Další problém nastal, když byly potřeba vyjmout oči z mamuta, které měly zrezivělé šroubky. Dalším oříškem byla středověká loď, která byla vydlabána z jediného kmene.

18. 1. 2013

Byly dokončeny veškeré přípravné práce (schválení projektu, stavební povolení atd.) a vláda měla v lednovém jednání projednat podklady pro výběrové řízení. Podle tehdejších předpokladů měly práce na rekonstrukci trvat do konce roku 2016. Jak tak vidím, tak se jim to protáhlo o dva roky kvůli požáru, který schvátil 200 metrů čtverečních. Vznik požáru není do teď znám.

15. 4. 2015

Národní muzeum podepsalo smlouvu se zhotovitelem rekonstrukce Historické budovy. Realizace rekonstrukce byla zadána u firem Metrostav, Průmstav a ImosBrno.

12. 5. 2016

Po 44 letech se zazděná schránka otevřela z důvodu generální rekonstrukce Historické budovy. Schránka obsahovala pamětní záznam od tehdejších zaměstnanců Národního muzea, dále záznamy o provádění oprav vnějšího pláště budovy, dvě pamětní mince, dvě vydání deníku Večerní Praha z 20. dubna 1972 a svazek fotografií.

28. 10. 2018

Se historická budova otevře veřejnosti na sté výročí od založení republiky., což je i dvousté výročí od založení muzea. Jedna z větších upoutávek na tento den je, že je většina muzea nyní bezbariérová. Tím pádem si senioři a maminky s kočárky nemusí dělat hlavu, jestli je muzeum to správné místo na výlet.

Fotomontáž zachycující současný stav a úmysly vizualizace fotografie: Patrik Koukal 2.C, vizualizace: nm.cz, upravil: Tomáš Bajer 3.D
Václav Lhotský [3.B]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *