Ing. Ladislav Stočes

Rozhovor

Ing. Ladislav Stočes

 

Vystudoval fakultu stavební na ČVUT. Sedm let pracoval v Krajském projektovém ústavu a také v ateliéru, jehož vedoucí byl hlavním architektem Benešova. Zabýval se stavbami a rekonstrukcemi tamějších budov, mimo jiné spolupracoval i na přestavbě hotelu Pošta. Od roku 1985 začal učit na naší škole, současně pracoval na projektech rodinných domů. Na naší škole vyučoval stavební předměty, ale také deskriptivní geometrii a s počátkem rozšíření CAD systémů také výpočetní techniku.

 

Co Vás vedlo k učitelství?

Víte, učitelství má většinou člověk v sobě. V mém případě tomu nebylo jinak, můj otec byl učitelem, stejně jako moje teta. Já jsem toto řemeslo také předal, a to svému staršímu synovi, který učí na vysoké škole.

Co byste ve školství změnil?

To je velmi těžká otázka, která je vhodná spíše pro ministra školství. Já osobně se necítím na to, abych otázku zodpovídal.

Co vás nejvíce bavilo na práci stavaře?

Na stavařině se mi líbí, že to není humanitně zaměřený obor. Já mám totiž rád exaktní věci. Zejména mě bavila projekce, jelikož raději pracuji s obrázky, než se slovy.

Co Vás nejvíce bavilo na práci učitele?

Nejvíce mě bavilo, když jsem mohl předávat své zkušenosti žákům a poznal jsem, že žáci daný problém pochopili a dokonce ho ještě dokázali rozvíjet v širších souvislostech.

Jaké máte plány do budoucna?

Plány žádné nemám, odcházím, protože jsem už starý a unavený. V první řadě chci odpočívat a v druhé si užívat.

Co byste poradil studentům do života?

Aby v životě měli nějaký cíl, za kterým si šli a nezapomínali na morální vlastnosti. Kdyby někdo váhal, jaký cíl si má vybrat, tak na to je nejvhodnější odpověď: „Nejlepší cíl je, aby byli v životě spokojení.“

Dušan Židlík [2.C]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *