Ing. Arch. Jakub Jakubec

Ing. Arch.

Jakub Jakubec

 

Plzenšký rodák, který vystudoval stavební fakultu ČVUT, obor architektura a stavitelství. To napomohlo tomu, že byl 6 let součástí SUDOPu, kde se podílel na řadě projektů, jako například rekonstrukce barokního areálu Kuks, modernizace železniční trati Běchovice – Úvaly, oprava Negrelliho viaduktu a další…
Mimo to má blízko k hudbě. A to natolik, že je baskytarista v pop-rockové kapele Lola běží. Na naší škole vyučoval tři roky tyto předměty: pozemní stavitelství, navrhování budov, konstrukční cvičení, studii a projekt, 3D programy.

 

Co Vás vedlo k učitelství?

Vždycky jsem to chtěl vyzkoušet. Moje mamka učí na stavárně v Plzni 38 let, takže jsem to měl asi v krvi. A když jsem odešel po šesti letech ze SUDOPu, tak jsem se tedy rozhodl to zkusit, že je na to ideální čas. Sic jen na poloviční úvazek, abych měl čas na své projekty.

Co byste ve školství rád změnil?

No, myslím, že jeden problém je autorita k učitelům, přístup rodin ke kantorům. Nevím, jak dnešní situace neúcty vznikla, známe film Cesta do hlubin študákovy duše, jaký tam měl kantor respekt. A chtělo by to více praxe, větší propojení výuky s praxí žáků si myslím. Problém je, když vylezou lidi ze školy jen s teoretickými znalostmi, ta praxe jim dá ještě trochu něco jiného, možná více.

Co Vás naplňovalo ve školství?

Vidět určitý pokrok, pokusit se zaujmout lidi. V praxi se člověk setkával se studenty, kteří vycházeli s horšími znalostmi, tak jsem se to pokusil aktivně nějak změnit.

Stavěl jste hotel v Africe. Jaké to je stavět na tomto kontinentě?

Tam jsem se přes kamaráda dostal ke dvěma Čechům, co tam staví tenhle hotel (Tulia Zanzibar) a potřebovali určité projekční práce na dalším rozvoji a tak… Je to úplně jinej svět, no. Funguje tam všechno jinak. Ti místní lidé tam žijí prostě jednodušší, pomalejší život a je těžké od nich získat určitou kvalitu práce a určitou zodpovědnost. Žijou tam a věří ještě ve woodoo*, takže jsem byl pro ně trochu šaman s tím zaměřovacím laserem.

Vydáváte se na cestu kolem světa. Co máte v plánu navštívit?

Hodně jsme s přítelkyní cestovali a chceme to teďka vzít komplexně. I s místy, kteráé jsme již navštívili a vzít to trochu podrobněji a propojit to s místy, kteráé jsme dosud nenavštívili. Začneme v Latinské Americe. Opět od Mexika po Panamu a dál pokračovat od Kolumbie k Bolívii. Spíše ty levnější státy. Pak jihovýchodní Asii, Střední Asii, kde bych se rád vrátil do Íránu, který se mi velmi líbil, a přes Omán zase do Afriky.

To máte v plánu navštívit za dva roky?

Plán je na dva roky, ale může se to protáhnout. Jen samotná Indie je na další půlrok, Čína taky. Pak tam na někdy máme Nepál, následně Polynésie a Mikronésie, která se dá spíše zvládnout na vlastním plavidle. Takže můj sen je udělat si nějaké lodní kapitánské zkoušky, ale to je případně na další rok. Taky se ale můžeme po roce vrátit s brekem, že jo…

Máte v plánu se pak vrátit do školství?

Ano, rád bych se vrátil.

Jakou byste dal studentům radu do života a kam byste je nasměroval?

Cestovat, učit se i jazyky, otevřít si obzory celosvětově a i ve světě získávat zkušenosti nebo své pak předávat v rozvojových zemích a hodně se věnovat ekologické architektuře, recyklaci, 3D technologiím a BIM, což bude mít asi do budoucna velkou důležitost. Buďte dobrými lidmi.

Text a fotografie: Patrik Koukal[2.C]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *