Josef Paulus

Josef Paulus

 

Pan Paulus nepatří mezi nejznámější tváře naší školy. To nic nemění na důležitosti jeho práce. Pokud byste to ale podle fotografie nepoznali, pracoval donedávna jako školník. Jako vyučený zámečník působil ve firmách Transport Chrudim a Kovolis Hedvikov. Do role školníka a údržbáře se dostal přes inzerát a na naší škole strávil 25 let. Co všechno zažil a jaké má plány do budoucna se dočtete níže.

 

Co Vás na práci školníka nejvíce baví?

Veškerá údržba a práce s tím spojená, jako je pečování o zahradu nebo sekání trávy. Celkově mě bavil správný chod věcí. Provoz kotelny, fungování kuchyně a tak.

Jaké máte plány do budoucna?

Spíš odpočinek než zážitky, už se neúprosně blíží důchodový věk. Příští rok mi bude 60 let, už můžu zažádat o důchod. A jak to říct, prostě jít okopávat rajčata. Viděl bych to na chalupu na Vysočině. Spoustu let jsme tam každý víkend dojížděli a ženu tam už nechci nechávat samotnou.

Jak vypadá takový běžný den školníka?

Každý den to je něco jiného. Co se opakuje, je otevření školy, odemčení studoven. Hned ráno vyndat popelnice, rozsvítit světla a potom už jenom údržbářské práce po škole nebo v jídelně. Někdy je potřeba zajet na poštu nebo magistrát.

Kolik hodin strávíte prací?

Stanovená pracovní doba je sice 8 hodin denně, ale budova je velká, bydlím tady v pronajatém bytě, takže občas zazvoní telefon a člověk musí jít, ale nedokážu říct, jak často. Pro příklad v tělocvičně, která funguje i do deseti hodin, někdy vypadne jistič nebo kantorům nejde zámek a podobně.

Text a fotografie: Tomáš Bajer & Viktor Rychlík [3.D]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *